A lakhatás manapság sokak számára okoz dilemmát: Az ingatlanárak elszálltak, különösen a fővárosban, de a jó ipari adottságokkal rendelkező vidéki városokban is. Emellett az albérletárak egyre inkább megfizethetetlenek, illetve a bérléssel kapcsolatban sok bizonytalansági tényező felmerülhet, az ember egyik hónapról a másikra költözni kényszerülhet egy váratlan körülmény miatt.
A fiatal generációnak joggal fáj a feje, amikor azt latolgatja, hol lakjon, és a szülők sincsenek könnyű helyzetben, amikor a családi fészekből kirepülő gyermekeik lakhatását szeretnék sínre tenni. Ebből a látszólag rossz opciókkal teli helyzetből kínálkozik egy egérút: az árverési vétel.
Az árverési vétel előnye, hogy olcsóbban jutunk hozzá saját tulajdonú ingatlanhoz, mintha eladásra kínált ingatlant vásárolnánk. Ugyanakkor sokan ódzkodnak attól, hogy árverésre kiírt ingatlant vásároljanak.
Bőven vannak érvek és ellenérvek – az alábbiakban ezeket tekintjük át, és néhány tanáccsal is szolgálunk a sikeres ügylet érdekében.
Hogyan juthatunk árverési ingatlanhoz?
- A vevőnek elektronikusan licitálnia kell a nyilvános http://arveres.mbvk.hu/ oldalon az árverésre kiírt az ingatlanra.
- Ehhez első lépésként létre kell hoznia egy felhasználói azonosítót bármelyik végrehajtónál – árverés alatti ingatlan ugyanis végrehajtói honlapon keresztül vásárolható meg.
- Ezt követően a vevő licitálóként jelentkezhet az általa kiválasztott árverésre. Ehhez át kell utalnia az árverés hirdetményében meghatározott előleget a végrehajtó számlájára, és ott letétbe helyeznie (ezt az összeget az árverés lezárultával visszautalják azoknak a licitálóknak, akik nem jutottak hozzá az ingatlanhoz).
- Az ingatlant a legmagasabb licittel lehet megvásárolni. Fontos tudni, hogyha a zárás előtti 5 percben új ajánlat érkezik, akkor a licitálás határidejét újabb 5 perccel kitolják.
Az, hogy érdemes-e szemezni az árverésre váró ingatlanokkal, megosztó kérdés. Az alábbiakban röviden áttekintjük a mellette és ellene szóló érveket, hogy mindenki átgondolt döntést hozhasson ezzel kapcsolatban.
Amiért megéri az árverési vétel
- Ár. Akik belevágnak, általában azzal érvelnek, hogy árverésen a piaci ár alatt lehet hozzájutni lakáshoz vagy házhoz. Fontos tisztában lenni azonban azzal, hogy a végrehajtási törvény módosítása óta ez az árelőny jelentősen csökkent, ugyanis a legtöbb ingatlanra a kikiáltási árral egyező összeg a minimális licit, így legkevesebb a becsértéken fog elkelni az ingatlan.
- Költségek. Árverési ingatlan esetében nincsenek további költségek a vételáron felül, nem kell megfizetni sem az ügyvéd, sem az ingatlanközvetítő díját.
- Átláthatóság. Minden licit nyilvános, és az árverési rendszer online elérhető, nyomon követhető. Senki nem fogja eljátszani velünk azt a jól ismert trükköt, hogy több pénzt kérnek tőlünk, mondván, hogy valaki más magasabb vételáron megvásárolná az ingatlant.
Ez így mind nagyon szépen hangzik, de akad néhány tényező, ami bonyolítja az árverési vételt…
Ami az árveréses ingatlan ellen szól
- Zsákbamacska. Az árverés alatt álló ingatlanokat gyakorlatilag nem lehet megtekinteni, ezért a vevő nem tudja előre, hogy milyen ingatlanhoz jut hozzá. A szerzemény kellemes és kellemetlen meglepetéssel egyaránt szolgálhat.
- Beköltözés. Hiába zárult számunkra kedvezően az ingatlanárverés, és lettünk mi a boldog tulajdonosok, valószínűleg nem tudunk csak úgy hipp-hopp beköltözni a házba vagy lakásba. Az adós gyakran nem költözik ki csak úgy, magától, és az is lehetséges, hogy végül további intézkedéseket kell kérnünk ellene vagy akár lakáskiürítési pert kell indítanunk, amely hosszú ideig elhúzódhat.
- Érzelmek. Sokan egészen egyszerűen aljas dolognak tartják, ha valaki olyan emberektől szerez ingatlant, akiknek kátyúba jutott az élete, fizetésképtelenek, bedőlt a banki hitelük. Ezzel kapcsolatban megjegyezném, hogy a legtöbb végrehajtás nem egyetlen bedőlt lakáshitel miatt indul el – árverésig jellemzően olyan notórius tartozók jutnak el, akik nem fizetik sem a hitelüket, sem a rezsijüket, de még a közös költséget sem a társasházban, amit így a többi lakónak kell állnia helyettük. Tehát nem pusztán arról van szó, hogy kihúzzuk a maradék talajt egy szerencsétlen lába alól, inkább arról, hogy több körülmény játszik közre egy lakás vagy ház elárverezésében, és nem mindegyik körülmény mentő jellegű. Ráadásul magának az adósnak is lehetősége lett volna piaci áron eladni az ingatlant, és akkor nem került volna sor árverésre.
- Készpénz. Mivel az árverési vételárat rövid idő alatt kell kifizetni – 15 napos határidővel, amire egyetlen bank sem folyósít hitelt –, ilyen feltételekkel lényegében csak azok tudnak vásárolni, akiknek készpénzük van.
Néhány tanács árverési vásárláshoz
- Ne fizessünk azoknak a cégeknek, amelyek árverési ingatlanok közvetítését ajánlják! Ők sem tudnak többet annál, mint ami nyilvánosan elérhető az interneten, sőt még anyagi kárt is okozhatnak nekünk, ha a nevünkben hibásan licitálnak.
- Érdemes a licitálással és az előleg átutalásával kivárni, mert ha azt látjuk, hogy sok licitáló van, akkor vélhetően jóval feljebb fog kúszni az ár, így lehet, hogy nekünk már nem érdemes beszállni a harcba. Azonban legkésőbb 3 nappal az árverés zárása előtt be kell érkeznie az előlegünknek a végrehajtóhoz, hogy licitálni tudjunk.
- Gondosan mérlegeljük, hogy tudjuk-e vállalni a 15 napos fizetési határidőt – enélkül nem lesz miénk az ingatlan –, és a birtokbavétel esetleges elhúzódásának kockázatát! Gondoljuk át azt is, hogy megéri-e számunkra a licitálási folyamattal járó idő- és energiabefektetés.
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.