A legforróbb tengerparti nyaralásra érkezve is hideg zuhanyként érhet, ha a repülőút folyamán elveszett, megrongálódott vagy késve érkezik a poggyászunk. De ilyenkor sem vagyunk kiszolgáltatva holmi bizonytalan széljárásnak – vannak jogaink, amiket érvényesíthetünk. Az alábbiakban arról esik szó, mit tehetünk.
Véd minket az európai uniós jog
Az európai uniós jog rendelkezik arról, hogy mit tehetünk, illetve milyen jogaink vannak akkor, ha a repülőút során problémák léptek fel. Legelőször is fontos tisztában lennünk azzal, hogy milyen esetekre vonatkozik az európai uniós jog – például hiába vagyunk az EU állampolgárai, ha egy ázsiai légitársasággal repülünk Ázsiában, akkor az ottani jogszabályok szerint járhatunk el.
Tehát az európai uniós jog abban az esetben érvényes, ha:
- az EU területén belül utazunk, akár európai uniós, akár nem európai uniós légitársaság üzemelteti a járatot;
- európai uniós légitársaság által üzemeltetett járattal érkezünk egy, az Európai Unión kívüli repülőtérről az EU-ba;
- az EU területéről induló, nem uniós országba érkező járattal utazunk, akár európai uniós, akár nem európai uniós légitársaság üzemelteti a járatot;
- a járattal kapcsolatos problémákért nem kaptunk még kártérítést és segítséget a légitársaságtól annak a nem uniós országnak a jogszabályai értelmében, amely kapcsán a jogainkat érvényesíthetnénk az adott ügyben.
Az EU ebben az esetben: a 28 tagország – Guadeloupe-ot, Francia Guyanát, Martinique-ot, Réunion szigetét, Mayotte-ot, Saint-Martint, az Azori-szigeteket, Madeirát és a Kanári-szigeteket is beleértve –, valamint Izland, Norvégia és Svájc. Az EU a Feröer-szigeteket, a Man-szigetet és a Csatorna-szigeteket nem foglalja magában.
Mik a lehetőségeink elveszett poggyász esetén?
Az alábbi módokon érvényesíthetjük a jogainkat, ha nem zökkenőmentesen zajlott a repülőút. Ha az adott lépés nem hozza meg a kívánt eredményt, továbbléphetünk a következőre:
- Írásban tegyünk panaszt a légitársaságnál! Ha ezzel nem jutunk sokra, akkor:
- Forduljunk panasszal a nemzeti fogyasztóvédelmi hatósághoz vagy a Magyarországon működő Európai Fogyasztói Központhoz!
- Fordulhatunk az alternatív vitarendezési szervezetek valamelyikéhez vagy az online vitarendezési platformhoz is.
- Indíthatunk bírósági eljárást.
Elveszett, megrongálódott vagy késve érkező poggyász
Ha a feladott poggyászunk elveszik, megrongálódik vagy késve érkezik, azért a légitársaság felelősséggel tartozik. Ilyen esetekben kártérítésre vagyunk jogosultak, amelynek összege kb. 1300 euróig terjedhet. A légitársaság azért is felelősséggel tartozik, ha megrongálódik a kézipoggyászunk – feltéve, hogy a kár a légitársaság hibájából történt.
Ha a feladott poggyász elveszett, a kártérítést jellemzően a poggyász súlya alapján állapítják meg – ennek oka az, hogy utólag igen nehéz bizonyítani, mit is tartalmazott a poggyász. Ha a poggyász várhatóan késve fog érkezni, ám 21 nap után sem kapjuk kézhez, akkor elveszett poggyásznak tekintendő.
Ha a fenti esetek valamelyike áll fenn, akkor nyújtsunk be kártérítési kérelmet az érintett légitársaságnak címezve! Ha elveszett vagy megrongálódott a poggyászunk, akkor a kérelmet 7 napon belül nyújthatjuk be, ha pedig késve érkezett a poggyászunk, akkor a poggyász kézhezvételétől számítva 21 napon belül. Megrongálódott vagy elveszett poggyász esetén vegyük fel és töltsük ki a repülőtéren a panaszbejelentő nyomtatványt (ún. PIR nyomtatvány), és ezt is küldjük majd el a kártérítési kérelmünkkel együtt.
Poggyászkár után shoppingolás
Ha a poggyászkár miatt kénytelenek vagyunk magunknak ruhaneműket, tisztálkodási szereket vagy akár gyógyszereket vásárolni külföldön, akkor az azokról szóló számlákat, nyugtákat őrizzük meg, és csatoljuk azokat a légitársaságnak benyújtott kártérítési kérelmünkhöz. Az ilyen vásárlás esetén tartsuk szem előtt az észszerűség elvét: tényleg csak a szükséges ruhaneműket és személyes használati tárgyakat vegyük meg! A vásárlás során mérlegeljük azt is, hogy az esetek többségében a teljes költséget nem térítik meg a légitársaságok, tekintetbe véve, hogy a beszerzett tárgyak a mi tulajdonunkban maradnak. Ha a hazaúton késik a poggyászunk, akkor nem érdemes ilyen bevásárlást csapnunk, ugyanis joggal feltételezhető, hogy lakhelyünkön rendelkezésre állnak a szükséges tárgyak és eszközök, és nem fogják megtéríteni nekünk a vásárlás költségeit.
A szervizköltség is számít
Ha a bőröndünk megrongálódott, és javíttatni kell, őrizzük meg a javítás költségeiről szóló számlát, mert fontos a kártérítés összegének megállapításához. Ha olyan súlyos károkat szenvedett a bőröndünk, hogy javíthatatlanná vált, akkor az eredeti vásárlásról szóló számla vagy pedig egy hasonló poggyász igazolható értéke alapján kapunk kártérítést.

Járjunk el kellő figyelemmel már pakolás előtt is
3 fontos tanács
- Bepakolás előtt nézzük át a légitársaság szabályzatát arról, milyen eszközök, tárgyak vihetők feladott poggyászban, és mely tárgyak kerüljenek a kézipoggyászba! Azokért a tárgyakért, amelyeket nem a megfelelő poggyászban szállítottunk, nem vállal felelősséget a légitársaság.
- Az olyan értékesebb tárgyakat, mint elektronikus eszközök, pénz vagy ékszer ne csomagoljunk a feladott poggyászba, mert nem vállal értük felelősséget a légitársaság.
- Ha valamilyen értékes tárgyat viszünk magunkkal, inkább kössünk magán-utasbiztosítást, amely megfelelő kárfedezetet nyújt!
Egyéb problémás esetek
Nemcsak a megrongálódott, késve érkező vagy elveszett poggyász keserítheti meg az utazásunkat. A korábbiakban más anomáliákról is írtunk, amelyek előfordulhatnak repülőút során. Az alábbi linkekre kattintva ezekről és a hozzájuk kapcsolódó jogokról is fontos információk találhatók:
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.
A jelen oldalon található írásokat a szerzői jog védi, azok jogosulatlan felhasználása tilos.