A kisadózó vállalkozások tételes adója – ismertebb nevén KATA – méltán népszerű adózási forma a szabadúszók és kezdő vállalkozók körében, sőt akár a hosszabb ideje vállalkozóknál is. Ám egyre-másra röppennek fel a hírek, hogy „előveszi a katásokat az adóhivatal”, „rászáll a katára az adóhivatal”. Az alábbiakban megnézzük, mi a helyzet a KATA körül, és mire kell készülni a jövőben.
KATA és burkolt munkavállalás – miért ez a felhajtás?
A közelmúltban több, egymásnak ellentmondó nyilatkozat jelent meg a sajtóban arról, hogy változni fognak a KATA-val kapcsolatos jogszabályok, illetve hogy lényegesen jobban megadóztatják a KATA-t. Az ilyen jellegű hírek hátterében az áll, hogy a KATA az állam egyik legsikeresebb adóneme, de sajnos lehetőséget nyújt a bújtatott foglalkoztatásra is. Sok cég ugyanis úgy foglalkoztathatja munkavállalóit, hogy arra ösztökéli őket, hogy egyéni vállalkozóként dolgozzanak, számlát adva a munkáltatónak (így a cég kvázi költségként el tudja számolni a tevékenységet), és a foglalkoztatással járó adófizetési kötelezettséget pedig lényegében letudják a KATA-val. Ám ez bújtatott munkavállalás, és jogszabályellenes. Az a cég, amely így foglalkoztatja munkavállalóit, jogszabályellenes módon jut versenyelőnyhöz.
Videónkban összefoglaltuk, hogy mit érdemes tudni a KATA adózásról jogi szempontból:
2020-ban várhatóan sor kerül annak szabályozására, hogy a KATA adózást választó egyéni vállalkozók bevételük hány százalékát szerezhetik egy cégtől. Tehát előfordulhat, hogy azoknak, akik bevételük túl nagy százalékát szerzik egyetlen cégtől – és ez arra enged következtetni, hogy ők kvázi alkalmazottak ennél a cégnél –, ezen összeg után jelentős adót kell fizetniük. Ezzel párhuzamosan szigorodhatnak a katás egyéni vállalkozókat, illetve a katásokkal dolgozó cégeket érintő ellenőrzések.
A KATA adózás továbbra is ideális lesz annak, aki valóban szabadúszóként és vállalkozóként dolgozik, és több ügyfél, megbízó számára nyújt szolgáltatást. Ám azok számára, akik egyetlen cégre alapozva tesznek szert bevételre, elképzelhető, hogy ez az adózási forma nem lesz már alkalmas. Habár teljesen életszerű helyzet, hogy valaki egy nagy megbízóra alapozva kezd el vállalkozni, ám a jogszabályok változása esetén inkább több megbízóra/ügyfélre alapozva lesz érdemes elindulni vállalkozóként, illetve a megbízók/ügyfelek körét tudatosan és dinamikusan kell növelni – úgy, ahogy ezt a vállalkozók körében valóban szokás.
A KATA és a nyugdíjalap
Olyan hírek is felröppentek, hogy változni fog a KATA összege, vagyis az az összeg, amelyet a vállalkozónak minden hónapban be kell fizetnie adóként. Habár ez a módosítás sokakat érzékenyen érinthet, okkal történik, ha sor kerül majd rá. Ugyanis a KATA jelenlegi összege alapján a katások nagyon alacsony nyugdíjra számíthatnak, a KATA összegének megemelésével a KATA-hoz kapcsolódó nyugdíjalap is emelkedne, és ezzel javulna annak esélye, hogy a jelenlegi katások majdan megfelelő életszínvonalon élő nyugdíjasok lesznek. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint az adó emelésére legkorábban 2021 januárjában kerülhet sor.
E két ügyből kifolyólag tehát előfordulhat, hogy lesz változás a KATA szabályozásában. Az Adótanácsadók Egyesülete közleményében országos egyeztetést javasol annak érdekében, hogy a KATA továbbra is a versenyképességet javító, ne pedig a visszaélésekre alkalmat nyújtó adónem legyen. Jelenleg, 2020 elején még a korábbi jogszabályok vannak érvényben (arról, hogy jelenleg milyen feltételeknek kell eleget tenni ahhoz, hogy valakinél ne merüljön fel a bújtatott munkavállalás gyanúja, ebben a cikkben írtunk), de érdemes lesz követni a fejleményeket, mert már 2020 során változásokra számíthatunk.
Ha valaki úgy érzi, elérkezett számára a vállalkozás indítás ideje, és ehhez szívesen választaná a KATA adót, illetve bizonytalan abban, hogy katás adózású vállalkozása fenntartható marad-e a jogszabályi változások után is, akkor érdemes szakértő segítségét igénybe vennie jogi konzultáció keretében, hogy elkerülje az adóhatósággal való esetleges későbbi kellemetlen találkozásokat.
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.
A jelen oldalon található írásokat a szerzői jog védi, azok jogosulatlan felhasználása tilos.