Az egyéni vállalkozók számára manapság az egyik legkecsegtetőbb adózási forma a kisadózó vállalkozások tételes adója, ismertebb nevén KATA. Ezt választva a vállalkozók mindössze havi 50.000 Ft megfizetésével kiválthatják az összes adót, ami egyszerűvé, ugyanakkor költséghatékonnyá teszi a vállalkozói létet.
A KATA járulékalapja
Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy KATA adózás esetén kevesebb lesz a járulékalap, így az, aki ilyen formában teljesíti adózási kötelezettségét, kevesebb nyugdíjra és meglehetősen alacsony összegű gyedre lesz jogosult. A másik bökkenő, ami ennél az adózási formánál felmerül, hogy ez a típusú munkakapcsolat burkolt munkaviszony – vagy cégek oldaláról közelítve: burkolt foglalkoztatás – benyomását is keltheti a NAV felé.
Az alábbiakban röviden áttekintjük, milyen feltételeknek kell teljesülniük annak érdekében, hogy az adóhatóság még véletlenül se süsse rá a bújtatott munkaviszony bélyegét arra, hogy szerződéses keretek között – és nem alkalmazottként – dolgozunk egy cégnek.
Burkolt munkaviszony- KATA
FONTOS! Ha KATA adózású vállalkozásként évi 1 millió forintnál többet számlázunk egy cégnek, akkor bejelentési kötelezettségünk van a NAV felé. Ebben az esetben a NAV vélelmezi, hogy valójában munkaviszony áll fenn köztünk és az adott cég között.
Ahhoz, hogy ezt a vélelmezést megdönthessük, az alább felsorolt feltételek közül KETTŐNEK kell teljesülnie:
- A kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette – tehát nem egyedül teljesítette a szóban forgó megbízást, hanem más vállalkozókkal is együtt dolgozik.
- A kisadózó a naptári év bevételének legalább 50 százalékát nem ettől a cégtől szerezte – vagyis ha nagy megbízónak dolgozik, akkor is kevesebb mint a bevétele fele származik tőle, maradék jövedelmét más forrásból szerzi.
- A cég nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan – tehát nem írta elő, hogy szerződéses munkatársa milyen helyszínen és mettől meddig (mondjuk reggel 8-tól délután 5-ig) végezze el a munkát.
- A tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll – vagyis a KATA-s alvállalkozó nem a céges irodában, hanem pl. home office-ban vagy valamely általa választott helyen (közösségi irodában, kávézóban stb.) dolgozik.
- A tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem az adott cég bocsátotta a kisadózó rendelkezésére – tehát ezek az eszközök a KATA-s alvállalkozó tulajdonában vannak, és nem a megbízást adó cég vásárolta azokat számára.
- A tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg.
- A kisadózó legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll valamely más cégnél.

Figyeljünk szerződéskötéskor, hogy a szerződés nehogy valójában munkaviszonyt leplezzen
Tanácsok KATA-s vállalkozóknak
Fel szoktam hívni a hozzám fordulók figyelmét arra, hogy a NAV-nak is megvan a maga esze. Ha a kisvállalkozónak nincsen körültekintően megfogalmazott szerződése, illetve a KATA adózással valójában munkaviszonyt próbál leplezni, mert lényegében úgy dolgozik a cégnek, mintha alkalmazott lenne, akkor nem védi meg az sem, ha az iménti hét pont valamelyikére mutogat kétségbeesetten.
Ha a munkavégzés módjához nap mint nap utasításokat kap a cégtől, ha ugyanúgy osztják ki számára a feladatokat, ugyanúgy a cég rendelkezésére áll, mintha alkalmazott lenne, akkor hiába dolgozik elsősorban az otthonában, attól azon még látszódhat, hogy ez bújtatott munkaviszony.
A cégeket is óva szoktam inteni attól, hogy úgy tekintsenek a KATA-s egyéni vállalkozókra, akikkel együtt dolgoznak, mint alkalmazottakra, akik kevesebbe kerülnek, de ugyanaz elvárható tőlük és ugyanúgy, mint az alkalmazottaktól.
A szerződéses munkatársak ugyanis nem tartoznak a Munka Törvénykönyvének hatálya alá. A körültekintően megfogalmazott szerződés – és persze az, ha eszerint járnak el – eloszlatja a bújtatott foglalkoztatás gyanúját. Éppen ezért érdemes szakember segítségét igénybe venni az ilyen jellegű szerződések megkötéséhez.
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.