Vannak, akik úgy gondolják, a szavatosság lényege, hogy a nem tetsző árut visszavihetik az üzletbe, és ott blokk ellenében joggal várják a cserét (egy olyan modellre, ami tetszik), vagy a vételár visszafizetését, esetleg azt, hogy kapjanak a vételárral egyenértékű vásárlási utalványt. Habár vannak olyan kereskedők és üzletláncok, akik lehetőséget adnak erre, a szavatosság nem ezt jelenti.
Az alábbiakban megnézzük, milyen esetekben és milyen feltételekkel érvényes a szavatosság, illetve a jótállás, és szó esik arról is, mi a különbség e kettő között.
A szavatosság jelentése
Szavatossági jogot hibás áru esetén érvényesíthetünk. Ha hibás a termék, megvan a nyugta a vásárlásról és visszavisszük az árut a boltba, akkor alapesetben megtörténhet
- a hibás áru javítása, vagy ha ez megfelelő határidőn belül, a fogyasztó/vevő jogainak sérülése nélkül nem lehetséges, akkor
- a hibás áru cseréje.
Fontos, hogy a meghibásodást annak megtörténtétől számítva két hónapon belül be kell jelentenünk!
Amennyiben nem megoldható sem a javítás, sem a csere, például mert nincsen készleten a szóban forgó modellből, és a hiba nem állítható helyre, akkor kérhetünk pénzvisszafizetést. Egyes kereskedők ilyenkor felajánlják, hogy levásárolható a vételár. Csakhogy a nem javítható és nem cserélhető hibás termék esetén nem kötelezhető a vevő arra, hogy a termék árát levásárolja a boltban – a kereskedőnek ez esetben vissza kell fizetnie a pénzt!
Ha tehát ilyen helyzetbe kerülnek egy hibás termékkel, és a kereskedő azzal áll elő, hogy válasszanak egy árucikket a meglévő kínálatból, mondják meg neki kerek perec, hogy a fogyasztóvédelmi törvényben nem szerepel ilyen lehetőség, és kérjék vissza pénzt. Higgyék el, vissza is fogják kapni az összeget!
Meddig érvényes a szavatosság?
A szavatossági jogok két év alatt évülnek el (használtan vásárolt termék esetében egy év alatt), de az igazság az, hogy egy fogyasztói társadalomban valójában azért nem ennyire nagylelkű – és egyszerű – a szabályozás. A vásárlástól számított 6 hónapig a gyártónak kellene bizonyítania, hogy a termék hibája nem az ő mulasztásából adódik, ezért eddig az időtartamig a gyártók inkább automatikusan cserélik vagy javítják a terméket.
A hat hónap leteltével, tehát a kétéves időszakon belül az utolsó másfél évnyi időszakban viszont a vevőnek kell bizonyítania, hogy a hiba nem neki köszönhetően, például nem rendeltetésszerű használatból következett. Márpedig egy 5000 Ft-os cipő vagy táska esetében nem igazán éri meg drága termékvizsgálatokat finanszíroznia a vevőnek, hogy aztán ingyen kijavítsák számára az árucikket.
Fontos tudni, hogy ha bármilyen terméket vásároltunk, majd ezt hiba miatt kicserélték, akkor a csere időpontjától újraindul a szavatossági jogok kétéves határideje, hiszen ebben az esetben új termék kerül használatba.
Csak a jogi ismeretterjesztés végett jegyezzük meg, hogy kétféle szavatossági jogot ismerünk: a kellékszavatosságot az eladónál/szolgáltatónál érvényesíthetjük, míg a termékszavatosságot a gyártónál.
Tehát veszek egy tévét százezerért, és csak fél évig van rá szavatosság?
Nem. A tartós fogyasztási cikkekre az ún. jótállási jog vonatkozik. Tartós fogyasztási cikkek például a 10.000 Ft feletti értékű háztartási készülékek, konyhai kisgépek, kertészeti eszközök, gázkészülékek, egészségmegőrző termékek, gyógyászati segédeszközök, közlekedési eszközök (pl. roller, bicikli), riasztóberendezések, bútorok, lámpatestek, számítógépek, notebookok, mobiltelefonok, hangszerek, sporteszközök, napszemüvegek stb.
A jótállási jog a termék átadásától kezdődően 1 évig áll fenn, és jótállási jeggyel érvényesíthető. A jótállási jegy az alábbi adatokat tartalmazza, és a vásárláskor kapjuk meg:
- szerepel rajta annak a vállalkozásnak a neve és címe, amelytől az árut vásároltuk;
- az árucikk megnevezése, típusa, gyártási száma;
- az átadás vagy üzembe helyezés időpontja;
- a jótállási jogok, azok érvényesíthetőségének helye, határideje és feltételei;
- továbbá a jótállási jegynek magyar nyelvűnek kell lennie Magyarországon.

Ha a szóban forgó termék hibás vagy meghibásodik, a jótállási jegy birtokában az alábbi jogok érvényesíthetők:
- ha az üzembe helyezéstől számított 3 munkanapon belül a termék meghibásodik, kérhetünk cserét (tehát ez esetben nem küldik el javíttatni a terméket, hogy aztán színét se lássuk három hétig);
- továbbá egy éven belül bármilyen meghibásodás esetén gond nélkül kérhetjük a termék javítását, ha pedig ez nem megoldható, akkor a cseréjét.
Ha tehát veszünk egy tévét százezerért, akkor nem fél évig tart a szavatosság, hanem egy évig a jótállás. Egyes gyártók – például laptopok esetében – ennél hosszabb, 2-3 éves jótállást adnak a termékeikre, ezt jellemzően kiemelten feltüntetik különböző hirdetési felületeiken.
A cikk alapjául szolgáló jogszabályok:
- évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről
151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Fogyasztóvédelmi Portál útmutatása arról, hogy hova fordulhatunk:
https://fogyasztovedelem.kormany.hu/#/hova_fordulhatok
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.
A jelen oldalon található írásokat a szerzői jog védi, azok jogosulatlan felhasználása tilos.