Végre itt a nyár, és eljött a várva várt nyaralás ideje. Alighanem idén is jó páran ülnek repülőre, hogy elérjék választott úti céljukat. Habár joggal vágyunk arra, hogy kipihenjük az egész éves fáradalmakat, mégis sajnos bosszantó problémák kísérhetik a légi utazást.
Az elkövetkező néhány cikkben kitérünk arra, milyen anomáliák léphetnek fel a repülőutak kapcsán, és szó esik arról is, milyen jogaink vannak, és hol, hogyan érvényesíthetjük azokat.
Annyit előrebocsátanék, hogy Magyarország az Európai Unió tagja és uniós szinten egy EU rendelet szabályozza az egyes jogi lehetőségeket, amely az alábbi linken érhető el magyar nyelven is:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?qid=1476179175834&uri=CELEX:32004R0261
Mivel mint a jogi szövegek többsége, ez is nehezen értelmezhető, az alábbiakban összefoglalást szeretnék adni segítségképpen.
A témáról az alábbi honlapon is található részletes összefoglaló:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_hu.htm
Milyen alapesetekben van lehetőségünk érvényesíteni a jogainkat repülőút során?
- Ha az EU területén belül utazunk, akár európai uniós, akár nem európai uniós légitársaság üzemelteti a járatot.
- Ha európai uniós légitársaság által üzemeltetett járattal érkezünk egy, az Európai Unión kívüli repülőtérről az EU-ba.
- Ha az EU területéről induló, nem uniós országba érkező járattal utazunk, akár európai uniós, akár nem európai uniós légitársaság üzemelteti a járatot.
- Ha a járattal kapcsolatos problémákért nem kaptunk még kártérítést, átfoglalást és segítséget a légitársaságtól annak a nem uniós országnak a jogszabályai értelmében, amely kapcsán jogainkat érvényesíthetnénk az adott ügyben.
Az EU ebben az esetben: a 28 tagország – Guadeloupe-ot, Francia Guyanát, Martinique-ot, Réunion szigetét, Mayotte-ot, Saint-Martint, az Azori-szigeteket, Madeirát és a Kanári-szigeteket is beleértve –, valamint Izland, Norvégia és Svájc; az EU a Feröer-szigeteket, a Man-szigetet és a Csatorna-szigeteket nem foglalja magában.
Fontos tudni, hogy az oda- és a visszaút két különböző járatnak minősül, akkor is, ha a vételük ugyanakkor, egyetlen foglalással történt. Egyes esetekben az is előfordulhat, hogy a járatot nem az a légitársaság üzemelteti, amelytől a jegyet vásároltuk. Bármi probléma merül fel a járattal, csak a járatot üzemeltető légitársaságot terheli érte felelősség.
Ha nem uniós légitársasággal utazunk vissza az EU-ba oly módon, hogy átszállunk egy nem uniós országban, akkor az EU-s jogok csak a repülőút második szakaszán, az átszállás után érvényesíthetők (arra a repülésre vonatkozóan, amelynek végén az EU területén landolunk).
Milyen problémák vonhatnak maguk után jogérvényesítést repülőút kapcsán?
- járattörlés
- járatkésés
- beszállítás megtagadása
- túlfoglalás
- magasabb vagy alacsonyabb osztályon történő elhelyezés
- elveszett, megrongálódott vagy késve érkező poggyász
Alapszabály, hogy a légitársaság köteles írásos tájékoztatót adni nekünk a kártérítésre és a segítségnyújtásra vonatkozó szabályokról, ha:
- megtagadták a beszállításunkat,
- a járatunk több mint 2 órás késéssel indul,
- jelentős késéssel érkezünk meg az úti célhoz.
Jelen cikkben részletesebben kitérünk arra, hogy milyen jogaink vannak akkor, ha törölték a járatunkat. A felsorolásban szerepelő további problémákat is rövidesen ismertetjük következő cikkeinkben.
Mi a teendő, ha ezek valamelyike történt velünk, azaz hogyan érvényesíthetjük a jogainkat, ha repülővel utazunk?
Ha a fentiekben felsorolt helyzetek valamelyikébe kerülünk, négy lépésben van lehetőségünk érvényesíteni a jogainkat. Ha az adott lépés nem hozza meg a kívánt eredményt, továbbléphetünk a következőre:
- Tegyünk panaszt a légitársaságnál! Ha ezzel nem jutunk sokra, akkor:
- Forduljunk panasszal a nemzeti fogyasztóvédelmi hatósághoz vagy a Magyarországon működő Európai Fogyasztói Központhoz!
- Fordulhatunk az alternatív vitarendezési szervezetek valamelyikéhez vagy az online vitarendezési platformhoz is.
- Indíthatunk bírósági eljárást.
Ha törölték a repülőjáratunkat…
Talán úgy érezzük, már az édenkert kapujában állunk, és mindjárt elkezdődik álmaink vakációja, vagy ellenkezőleg, szeretnénk zökkenőmentesen hazatérni egy feltöltő pihenés után, amikor hideg zuhanyként ér a hír: törölték a járatunkat. Milyen körülmények fennállása esetén milyen jogaink vannak egy ilyen helyzetben?

Érdemes tisztában lennünk azzal, hogy milyen jogaink vannak járattörlés esetén
Ez esetben jogunk van arra, hogy válasszunk az alábbiak közül:
- jegyár-visszatérítés
- átfoglalás egy másik járatra
- visszatérés az indulási repülőtérre (átszállás esetén)
- Ha a légitársaság nem értesített minket a járattörlésről legalább 14 nappal a menetrend szerinti indulás előtt, akkor jogosultak vagyunk kártérítésre is (azon túlmenően, hogy átfoglalást vagy pénz-visszatérítést kérünk). Nem jár azonban kártérítés, ha a légitársaság bizonyítani tudja, hogy a járattörlésre rendkívüli körülmények miatt került sor.
Mennyi pénzbeli kártérítés jár repülőjárat törlése esetén?
Kártérítés összege euróban | Távolság |
250 | 1500 km vagy kevesebb |
400 | több mint 1500 km az Európai Unión belül, illetve minden más olyan járat esetében, melynek útvonala 1500 km és 3500 km között van |
600 | több mint 3500 km |
Mikor nem vagyunk jogosultak kártérítésre?
- ha a légitársaság több mint 14 nappal az indulás előtt értesít a járattörlésről (ez esetben is jogosultak vagyunk átfoglalásra vagy pénz-visszatérítésre);
- ha a légitársaság 7–14 nappal a járat menetrend szerinti indulása előtt értesített minket a járattörlésről, és felajánlotta, hogy átfoglalással elszállít az úti célunkhoz oly módon, hogy az eredeti menetrend szerinti indulási időnél legfeljebb 2 órával kell hamarabb indulnunk, és az eredeti menetrend szerinti érkezési időnél kevesebb mint 4 órával később érkezünk meg az úti célunkhoz;
- ha a légitársaság kevesebb mint 7 nappal a járat menetrend szerinti indulása előtt értesít a járattörlésről, és felajánlja, hogy átfoglalással elszállít minket úti célunkhoz oly módon, hogy az eredeti menetrend szerinti indulási időnél legfeljebb 1 órával kell hamarabb indulnunk, és az eredeti menetrend szerinti érkezési időnél kevesebb mint 2 órával később érkezünk meg az úti célhoz;
- ha a késésre rendkívüli körülmények miatt került sor, melyeket észszerű intézkedésekkel nem lehetett elhárítani (és ezt a légitársaság bizonyítani tudja).
- Ha a légitársaság felajánlja, hogy átfoglalással eljuttat bennünket az úti célunkhoz, és 2, 3, illetve 4 órás késéssel megérkezünk oda, a kártérítés összege a felére csökkenhet.
Egy példa összefoglalásképpen: ha átszállással utazunk valahova (egy légitársasággal), és az út első felét törlik, 14 nappal indulás előtt szólnak, akkor az alábbi lehetőségeink vannak:
- a légitársaságnak fel kell ajánlania, hogy vagy átfoglalja a teljes utat a végső desztinációig,
- vagy az első részét oly módon, hogy elérjük a csatlakozást,
- vagy visszafizeti a pénzünket.
Szerencsére tehát nem vagyunk védtelenek az ilyen kellemetlenségekkel szemben. Mindazonáltal fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen jogokat érvényesíthetünk akkor, ha bekövetkezik egy nem várt incidens.
Következő cikkünkben sorra kerülnek a járatkéséssel, a beszállítás megtagadásával, valamint a túlfoglalással kapcsolatos tudnivalók.
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.
A jelen oldalon található írásokat a szerzői jog védi, azok jogosulatlan felhasználása tilos.