A jelenlegi rendkívüli koronavírus-járvány okozta helyzetben kifejezetten fontos, hogy cége működését jogi szempontból is áttekintse a pénzügyi mellett, mert a rendezettség a vállalkozás túlélését segítheti az elkövetkező napokban.
Ehhez összegyűjtöttünk 7 pontot, amelyek szerintünk alapvető kiindulópontokként szolgálnak és szükségesek ahhoz, hogy a cégek biztosítsák a működésüket a mostani zaklatott helyzetben. Tekintse ezt amolyan „check list”-nek, és haladjon végig rajta sorban!
1. Székhely/telephely bérleti szerződése
Javasoljuk, tekintse át a bérleti szerződését, amely rögzíti annak feltételeit, ahogyan a cége üzlethelyiséget bérel. Legyen proaktív, keresse fel a bérbeadót és egyeztessen vele, hogy mi az az átmeneti megoldás, amely egyrészt biztosítja cége zavartalan létét az adott ingatlanban, valamint biztosítja a bérbeadónak azt, hogy továbbra is legyen megfelelő bérlője, aki az átmeneti időszakban is használja, rendben tartja az ingatlant, fizeti a rezsit, azaz biztosítja az ingatlan értékállóságát. Mindezek alapján javasolja a bérleti szerződés módosítását. Ne feledjük, nem elszigetelt problémáról van szó, és a bérbeadónak is érdeke, hogy folyamatosan legyen bérlője, tehát közös érdekük a megegyezés.
2. Munkavállalók helyzete, a munkába járás és a home office kérdése
Az elkövetkező időszakban várhatóan kiszámíthatatlanabbá válik a munkaerőpiac, megváltoznak korábban már megszokott folyamatok, és elképzelhető, hogy át kell értékelnie a cége kilátásait is. Munkáltatóként egyrészt fontos biztosítania a megfelelő munkavégzéshez szükséges körülményeket, akár a munkahelyen a szükséges intézkedésekkel, akár a távmunkavégzés esetében.
Ugyancsak nem lehet elmenni amellett, hogy van, ahol felmerülhet a munkavállalói létszám csökkentése a gazdasági okok miatt. Ennek kapcsán is javasoljuk, hogy egyeztessenek egymással a felek, és munkaszerződés-módosítással olyan struktúrát tudjanak találni, amelyben fennmaradhat a munkaviszony, és a válság elmúltával a cégek megfelelő erőforrással rendelkezzenek, amikor újraindul a normál működés a gazdaságban.
3. Szerződéses partnerekkel való szerződésállomány felülvizsgálata
Rendkívül fontos, hogy reálisan értékelje a kötelezettségvállalásait, és készítsen azokra megvalósíthatósági tervet. Ilyenkor szükséges megvizsgálni, hogy ön mit fog tudni teljesíteni, mennyiben tudja majd teljesíteni a partnerei felé tett kötelezettségeit.
Lényeges szempont a jelen helyzetben, hogy megvizsgálja az egyes szerződésekben foglalt „vis maior” – vagyis a szerződés teljesítését meggátló előre nem látható akadályokra vonatkozó – rendelkezéseket, hogy azokat amennyiben szükséges alkalmazni, és amennyiben indokolt, szerződésszerűen tudja is őket alkalmazni.
4. Együttműködés, együttműködés, együttműködés!
A polgári jogban a szerződéses viszonyokban alapelv az általános együttműködési kötelezettség. Így értesítenie kell a szerződéses partnereit, ha olyan körülmény merült fel vagy várható a jövőben, amely akadályozza, hogy teljesítse a meglévő szerződéseket. Ez amiatt is nagyon lényeges, mert ha ezt a tájékoztatást késve teszi meg, az adott eseteben azzal járhat, hogy önnek kártérítési felelőssége lesz, még akkor is, ha egyébként az akadály felmerüléséért nem ön felelős.
Ha tehát már fennáll a veszélye annak, hogy nem fog tudni szerződés szerint teljesíteni, minden érintett partnerét írásban tájékoztatnia kell erről, lehetőség szerint részletezve a várható következményeket.
5. Követelésállomány áttekintése, ütemezése
A kintlevőségeit szorosan kövesse nyomon, egyeztessen a partnereivel. Amennyiben nem vagy nehezen tudnak fizetni, állapodjon meg velük részletfizetésben. Ezzel biztosíthatja legalább azt, hogy követelése a partner által elismert legyen – ez azért fontos, mert ha létezik megállapodás a részletfizetésről, egy esetleges későbbi peres eljárásban ezáltal könnyebben tudja majd bizonyítani, hogy ön teljesített, tehát jogos a követelése.
6. Legyünk aktívan fellépők!
Ugyancsak általános polgári jog elv, hogy kárenyhítési kötelezettségünk van. Ez azért lényeges, mert ha később bármilyen módon is a jelen helyzetből fakadóan peres eljárásban vesz majd részt, akkor lényeges lesz, hogy tudja bizonyítani, a maga részéről megtett a lehetőségekhez képest minden általában elvárhatót, hogy csökkentse a károkat. Ha komolyan veszi a fenti tanácsokat, tehát proaktívan fellép, szükség esetén megvalósíthatósági tervet készít a szerződések teljesítéséről, illetve írásban tájékoztatja minden partnerét a várható fejleményekről, azzal azt is biztosítja, hogy az öntől elvárható mértékben hozzájárul ahhoz is, hogy mások minimalizálják a saját kárukat.
7. Legyünk informáltak!
Mindennap változhatnak a körülmények, akár gazdasági, akár jogi vonatkozásban, így fontos, hogy készüljön arra is, hogy az élet visszaállhat a normális kerékvágásba. Legyen tisztában azzal, hogy mi is az aktuális helyzet, és fordítson gondot arra, hogy addig is megfelelően alkalmazkodjon az éppen aktuális kihívásokhoz.
Jelentkezzen konzultációra:
Kérdése merült fel? Keressen bizalommal!
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.