Előző cikkünkben az új építésű lakások esetén felmerülő problémákra hívtuk fel a figyelmet, azonban fontos körültekintően eljárnunk akkor is, ha egy használt lakásban találtuk meg álmaink otthonát.
Ellenőrizzük a tulajdoni lapot!
Használt lakás vásárlása esetén mindig ellenőrizzük a tulajdoni lapot, mert sok olyan információ található rajta, amely fontos lehet az ügyletünk szempontjából. Ezt az alábbi weboldalon online is megtehetjük: https://ugyintezes.magyarorszag.hu/szolgaltatasok/foldhiv_nyilvantart.html
A tulajdoni lapon az alábbi adatokat találhatjuk meg:
- Szerepel-e széljegyen elintézés alatt lévő kérelem? (Amikor a tulajdoni lap tartalmát érintően bármilyen kérelmet nyújtanak be a földhivatalnak, akkor a benyújtás napján úgynevezett „széljegy” kerül a tulajdoni lapra – ez azt jelzi, hogy az átvezetés, bejegyzés iránti eljárás megindult.)
- Valóban azok a tulajdonosok, akikkel tárgyalunk? Ennek mindenképpen járjunk utána!
- Van-e haszonélvező az ingatlanon? A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy az ilyen joggal bíró személynek – aki ugyan nem tulajdonos – jogában áll használni, hasznosítani az ingatlant. Tehát ha megvásárolnánk egy olyan lakást, amelyen valakinek haszonélvezeti joga van, hiába lennénk mi a tulajdonosok, adott esetben a haszonélvező továbbra is a lakásban lakhatna, vagy elsődlegesen azt ő hasznosíthatná.
- Terhelt-e bármilyen módon az ingatlan? Az erre vonatkozó adatokat a tulajdoni lap III. része tartalmazza. Ha erre a kérdésre igen a válasz, tisztázzuk a tulajdonosokkal, milyen teherről és mekkora összegről van szó. Fontos megegyezni arról, hogy az ingatlant a vételár egy részéből tehermentesítsék, és a teljes vételárat csak ezt követően fizessük ki! Ellenkező esetben úgy járhatunk, hogy hiába fizettük ki a teljes vételárat a korábbi tulajdonosoknak, az ingatlanon lévő terheket is nekünk kell utólag rendezni.
- Van-e elidegenítési és terhelési tilalom bejegyezve az ingatlanra? Ilyesmire általában akkor kerül sor, ha a tulajdonos hitelügyintézés során kölcsönszerződést kötött egy pénzintézettel – a szerződés értelmében ha a tulajdonos nem fizeti vissza a hitelt, a bank értékesítheti az ingatlant (ez az ún. jelzálogjog). Ha a tulajdonos úgy dönt, hogy eladja az ingatlant még a hitel visszafizetése előtt, akkor a tulajdonoscseréhez szükség lesz az adott pénzintézet jóváhagyására is. Ráadásul adásvétel esetén addig nem fogják a vevő tulajdonjogát bejegyezni, amíg ez a tilalom szerepel a tulajdoni lapon.
- Van-e végrehajtási jog bejegyezve az ingatlanra? Ha ilyen helyzet áll fenn, legyünk rendkívül óvatosak! Ez ugyanis azt jelenti, hogy a lakás, amit kinéztünk magunknak, végrehajtás alatt áll, és a végrehajtó már foganatosíthat intézkedéseket – rövidesen pedig elárverezhetik majd. A végrehajtási jog nem törlődik a tulajdonos személyében történt változás miatt – a lakást az új tulajdonosoktól is elárverezhetik.
Ha a tulajdoni lap átnézése során problémákat találtunk, a legjobb, ha ügyvédhez fordulunk, mert az ügylet nagy kockázatokat rejthet magában. Egy ügyvéddel egyeztetett terv birtokában kiszámíthatóan és nagyobb biztonsággal kerülhet sor az esetleges terhek rendezésére, és elkerülhetjük a jogi buktatókat.
Amennyiben társasházi lakás vásárlás mellett döntünk
A tulajdoni lap ellenőrzésével azonban még nem vagyunk kész a háttérmunkával. Ha a kiszemeltünk egy társasházi lakás, jól tesszük, ha az alapító okiratot, illetve a szervezeti és működési szabályzatot is átnézzük, és meggyőződünk az alábbiakról:
- Nincs-e bárminemű plusz társasházi teher, amelyet új tulajdonosként nekünk kell majd rendezni?
- Van-e valakinek elővásárlási joga az ingatlanra?
Érdemes továbbá megkeresni a közös képviselőt, hogy tájékozódjunk a társasház állapotáról. Amennyiben garázst is vásárolunk a lakáshoz, ugyanúgy érdemes tisztázni annak jogi hátterét, mint a lakásét.
Nézzük át a banki feltételeket!
Ha a vásárláshoz banki finanszírozást is igénybe vennénk, jól tesszük, ha mielőbb megkeressük a kiszemelt bankot a zökkenőmentes ügyintézés érdekében. Nézzük át a banki kondíciós listát, mert ez tartalmazza azokat a rendelkezéseket, amelyeknek – a bank kérésének megfelelően – szerepelniük kell az adásvételi szerződésben. Amíg nem szerepel minden szükséges kitétel a szerződésben, addig a bank nem fog nekünk folyósítani. Természetesen lehetőség van utólag módosítani az adásvételi szerződést, de ez bonyolultabbá teszi és elnyújtja az egész lakásvásárlást.
A fizetés ütemezése és a tulajdonjog átruházása
Ha több részletben fizetjük ki a vételárat, a tulajdonjog a részünkre csak a teljes vételár kifizetését követően kerül majd bejegyzésre. Ez esetben két forgatókönyv lehetséges:
1.Függő hatállyal adják be az ingatlan-nyilvántartásba a szerződésünket:
Ez esetben a földhivatal függőben tartja a beadvány elbírálását a bejegyzési engedély benyújtásáig, de maximum 6 hónapig (bejegyzési engedély: az eladó ügyvéd által ellenjegyzett nyilatkozata arról, hogy feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulását adja a vevő tulajdonjogának bejegyzéséhez – ez alapján fogják bejegyezni a tulajdonjogunkat).
Vagyis széljegyre kerülünk (lásd fentebb). Amennyiben 6 hónapon keresztül nem történik meg a bejegyzési engedély benyújtása, törlődik a korábban beadott kérelmünk, és kezdhetjük újra az egészet. Azért hangsúlyoztuk fentebb, milyen fontos előkészíteni a banki finanszírozást, mert ha ez késik, akkor előfordulhat, hogy nem tudjuk időben kifizetni a teljes vételárat, és nem tudjuk időben benyújtani a bejegyzési engedélyt sem. Végül a lakás megvásárlásától is eleshetünk, ha a késést látva az eladó úgy dönt, hogy másnak értékesíti azt.
2. Az eladó tulajdonjog-fenntartással adja el az ingatlant:
Ez azt jelenti, hogy amíg nem történik meg a teljes vételár kifizetése, addig az eladóé marad a tulajdonjog. Ebben az esetben is széljegyre kerül a vevő, amikor beadják a szerződést a földhivatalba. Ez a megoldás annyiban kedvezőbb lehet a vevő számára, hogy a vételár kifizetését tovább is lehet tolni 6 hónapnál, mivel a tulajdonjog-fenntartás időtartamát 6 hónapon túli időszakban is meg lehet határozni.
Ahogy az új építésű lakásoknál, úgy a használtak esetében is elengedhetetlen az elővigyázatosság, és érdemes jogi szakértő segítségét igénybe venni, hogy már szerződéskötéskor tisztában legyünk a kockázatokkal és a lehetőségeinkkel, illetve átgondolt döntést hozhassunk arról, hogy mit írunk alá.
Amennyiben Ön is használt lakásvásárlása előtt áll, keressen minket bizalommal!
A következő cikkünkben a közelgő nyári szezon miatt a repülőjegyek kapcsán felmerülő kérdéseket ismertetjük.
Jelen oldalon megjelölt írások nem tekinthetők jogi tanácsadásnak, illetve nem tükrözik az ügyvéd hivatalos véleményét. Jogilag érvényesíthető állásfoglalást a honlapot üzemeltető ügyvéd kizárólag megbízási szerződés alapján, írásban, cégszerűen aláírt formában bocsát ki. Az oldalon található írások a közzétételük időpontjában hatályos jogszabályok alapján íródtak, elképzelhető azonban, hogy a jogszabályok változása miatt az írások nem feltétlenül alkalmazhatók a jelen helyzetben, illetve az is, hogy meghatározott tényállás mellett a hatáskörrel rendelkező hatóságok vagy bíróságok eltérő jogi álláspontra jutnak.